tel +48 533 506 308

Ograniczniki przepięć, ochrona odgromowa

Ograniczniki - Co to jest?

 

Ograniczniki przepięć, zwane kiedyś odgromnikami, to urządzenia wykorzystywane w instalacjach elektrycznych, używane w celu zapobieganiu powstawania przepięć.
Kiedy powstają przepięcia?

Przepięcia powstają zazwyczaj w wyniku bliskich lub bezpośrednich wyładowań atmosferycznych w budynek.  Mogą być  też być spowodowane używaniem jednocześnie kilku odbiorników o dużej mocy.  Często mogą też wystąpić przepięcia statystyczne.

W związku z wieloma zagrożeniami, które mogą wywołać przepięcia od 12 kwietnia 2002 roku istnieje obowiązek, stosowania ograniczników przeciwprzepięciowych w instalacjach elektrycznych. Obowiązek ten został zapisany w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Infrastruktury.
Mamy kilka rodzajów zastosowań ograniczników.

W zależności od zastosowania można je podzielić na cztery klasy:


Klasa A:  Jednym z nich są urządzenia do ograniczenia przepięć w liniach napowietrznych.  Zazwyczaj montuje się je w liniach elektroenergetycznych niskiego napięcia, w celu ochrony przed przepięciami łączeniowymi i atmosferycznymi. 


Klasa  B: Ograniczniki przepięciowe służą też do ochrony przed działaniem prądu piorunowego  w obiektach  posiadających instalację odgromową.  Zazwyczaj ograniczniki mają za zadanie  ograniczyć wartość napięcia prądu do 1, 5 kV. Taka wartość jest zazwyczaj bezpieczna dla większości urządzeń elektrycznych i elektronicznych.


Klasa C: Ograniczniki klasy C mają często zastosowanie w rozgałęzieniach instalacji elektrycznej i chronią przed przepięciami, których nie wyłapał przełącznik klasy A i klasy B. 


Klasa D: Ograniczniki montuje się również w gniazdach wtykowych czy w samych urządzeniach szczególnie wrażliwych na zbyt wysoką wartość napięcia prądu. W tych przypadkach  ograniczniki chronią przed przepięciami atmosferycznymi indukowanymi i łączeniowymi.  

‹ Powrót